Sıralama

Uyku arkadaşı

Bebeklerin en temel sorunlarından biri de uykudur. Ağlayan, uyumayan, yatak fobisi olan birçok bebek vardır. Bu bebekler uyu düzenine sahip değildir. Bu yüzden uyku yönteminden çok uyku arkadaşı bebeklerin uyuması için yardımcı olur. Sesi ve ışığı bulunmayan basit oyuncaklardır. Uyku arkadaşı bir mendil de olabilir yumuş yumuş bir ayıcık da olabilir. Bir yerde uyku arkadaşı bebek için güveni simgeler. Bebek ona sarıldığında huzurla uykuya dalabilir. Bebek uykuya dalmadan önce uyku arkadaşını yüzüne sürer, koklar, oyun oynar ve kendisini sakinleştirerek uykuya daha rahat dalabilir. Emzirerek, biberon vererek ya da sallayarak uyumak yerine, uyku arkadaşıyla beşiğinde kendi başına uyuma alışkanlığı edinir. Yani uyku arkadaşı uyku eğitiminde çok önemli bir detaydır.

Uyku Arkadaşı Ne Zaman Kullanılmalı?

4 aylık bebekler, uyku arkadaşı sayesinde uyumaya hazırdır. Yenidoğan döneminde ve 4. Aya kadar bebeğin ihtiyacı olan tek şey kundak ve anne ile temas etmektir. Bu yüzden uyku arkadaşı ilk 4 ay tercih edilmemelidir.

Uyku Arkadaşı Nasıl Seçilir?

Bebeklerin yüzüne ve gözüne süreceği, sarılıp uyuyacağı uyku arkadaşı olacaktır. Bu yüzden arkadaş kesinlikle yumuşacık olmalıdır. Bezden yapılan uyku arkadaşı oyuncaklar daha uygundur. Oyuncağın malzemesi de önemlidir. Pamuklu, zararlı boya barındırmayan, bebeğin cildini tahriş etmeyecek malzemelerde üretilmelidir. Organik olması tercih sebebi olmalıdır. Bebek sürekli kullanacağı ve arayacağı için yıkanmaya müsait olmalıdır.

Bebek uyku arkadaşını elleriyle kolayca kavramalıdır. Yoksa oyuncağa ısınamayacaktır. Kulak, bacak, kanat, kol gibi uzantılara sahip olmalıdır. Bu uzantılar sayesinde bebek minik parmaklarıyla bu uzantılarla vakit geçirir ve daha rahat bir uykuya dalar. Uyku arkadaşı fil, kuzu, tavşan gibi sevimli modelleriyle bebek beşiklerinin başköşesinde yerini alıyor. Sitemizde bebeğiniz için en doğru uyku arkadaşını bulabilirsiniz.